Mgr inż. Anna Pracz - certyfikaty energetyczne wszelkiego typu obiektów budowlanych

Strona główna O certyfikatach Oferta Ceny Kontakt

O certyfikatach

Co to jest świadectwo energetyczne, bądź certyfikat energetyczny?

Jest to dokument, który określa wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb związanych z użytkowaniem budynku lub lokalu, czyli energii na potrzeby ogrzewania, przygotowania ciepłej wody, wentylacji i klimatyzacji, a dla obiektów użyteczności publicznej również oświetlenia.

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku lub lokalu sporządza się zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 roku w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku i lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową oraz sposobu sporządzania i wzorów świadectw ich charakterystyki energetycznej.

Podstawą do wykonania obliczeń jest dokumentacja techniczna budynku, bądź jeśli jej brak inwentaryzacja techniczno-budowlana.

Zgodnie z art.5 ust.3 i 4 ustawy Prawo budowlane (Dz.U. z 2006r. Nr 156 poz.1118 ze zmianą Dz.U. Nr 161 z 2009r. poz.1279) dla budynku oddawanego do użytkowania oraz dla budynku, lokalu mieszkalnego, a także części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową, w przypadku przeniesienia ich własności lub powstania stosunku najmu, dokonuje się charakterystyki energetycznej w formie świadectwa. Świadectwo charakterystyki energetycznej ważne jest 10 lat.

Art.5 ust.5 - W budynkach zasilanych z sieci ciepłowniczej oraz w budynkach z instalacją centralnego ogrzewania zasilaną ze źródła w budynku lub poza nim, świadectwo charakterystyki energetycznej lokalu mieszkalnego może być opracowane na podstawie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku. Przepisu nie stosuje się do lokali mieszkalnych posiadających własne instalacje ogrzewcze.

Świadectwo nie jest wymagane dla budynków:

  1. podlegających ochronie na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami,
  2. używanych jako miejsca kultu i działalności religijnej,
  3. przeznaczonych do użytkowania w czasie nie dłuższym niż 2 lata,
  4. niemieszkalnych służących gospodarce rolnej,
  5. przemysłowych i gospodarczych o zapotrzebowaniu na energię nie większym niż 50 kWh/(m2*rok),
  6. mieszkalnych przeznaczonych do użytkowania nie dłużej niż 4 miesiące w roku,
  7. wolnostojących o powierzchni użytkowej poniżej 50 m2.

Kontakt:
mgr inż. Anna Pracz
nr upr. MI/ŚE/380/2009
tel.kom: 506-099-882
e-mail: anna@pracz.pl

headerphoto
headerphoto